Jsou prostředky, pomocí kterých si ženy zvětšují svá poprsí v případě, že jsou nespokojené s jejich velikostí nebo pevností. Prsní implantáty se nejčastěji vyrábí jako silikonové a vkládají se přímo pod prsní žlázu či pod sval.

A jak takový prsní implantát vlastně vypadá? Implantáty jsou tvořeny vnějším pouzdrem, který je vyroben z polymezirované silikonové pryže. Ta je velice pevná a pružná. Aby byla zajištěna větší odolnost implantátu, je pouzdro opatřeno ještě jednou vnitřní vrstvou. Povrch může být hladký či s texturovaným povrchem. Druhý typ v posledních letech stále více převládá. A to zejména z důvodu nižšího rizika vzniku kapsulární kontraktury. Hlavní část implantátu je vyplněna kvalitním silikonovým gelem.

Prsní implantáty můžeme rozlišovat podle různých hledisek. Základní členění je podle tvaru, kdy rozlišujeme kulaté implantáty, které je možné ukládat jak pod žlázu, tak i pod sval. Anatomické implantáty se vyrábí ve tvaru kapky a je možné je uložit pouze pod sval. A to jen částečně. Pod žlázu se pak vždy ukládají asymetrické implantáty.

Jak již bylo výše zmíněno, v posledních letech získávají na oblibě zejména texturované implantáty. Kromě nich existují ale také hladké či micro texturované. S organismem se velice dobře snáší také titanizované implantáty, které se také využívají hojně, ale méně než texturované.

Silikonové gely, kterými se plní prsní implantáty, nejsou jedinými výplněmi. Existují také různé fyziologické roztoky, které se ovšem u nás, v ČR, příliš nepoužívají. Další náplní je tzv. Bakerův expandér, který se používá zejména při operacích transsexuálů. Jedná se o implantát, který obsahuje klasický silikonový gel a přes speciální ventil se po zavedení doplní fyziologický roztok.

Podle profilu se prsní implantáty dělí na nízké, vysoké a extra vysoké. Při výběru prsních implantátu záleží na několika důležitých faktorech. Záleží na vaší postavě, výšce, proporci postavy a také na velikosti prsní žlázy. V neposledním záleží také na přání pacienty. V České republice se nejvíce používají umělá prsa velikosti 200 – 300 ml.